Ogarnij się

Jak się skutecznie uczyć?


W szkole mierzymy się z dużą ilością nauki i prac domowych. Wydaje mi się, że raczej każdy chciałby mieć dobre oceny, ale uczenie się sprawia mu trudność. Przyczyn tej sytuacji jest wiele, ale zazwyczaj chodzi o brak motywacji lub lenistwo. Nasuwa się, więc pytanie – jak się uczyć szybciej i efektywniej?

1. Zapamiętywanie poprzez zmysły

- Do zmysłów zaliczamy: słuch, wzrok, smak, węch oraz dotyk. Podczas nauki zaleca się posługiwanie wszystkimi swoimi zmysłami, ponieważ dzięki temu osiąga się lepsze rezultaty.

- Aby dowiedzieć się więcej na temat zapamiętywania informacji poprzez zmysły, zapraszam serdecznie do artykułu, który już znajduje się na naszej stronie pt. ,,Nauka pamięciowa”, gdzie wszystko jest ładnie rozpisane.

Przeslodki

2. Koncentracja

- Polega na ukierunkowaniu i utrzymywaniu uwagi na informacjach, których chcesz się nauczyć.

- Należy pamiętać, że jest to celowe działanie, podczas którego skupiasz się na danej informacji, a pozostałe ignorujesz. Określa się to za świadomy proces, który ma wyznaczony cel i czas trwania.

- Aby usprawnić działanie koncentracji należy: dokładnie zaplanować czas na naukę, określić czego dokładnie chcesz się nauczyć oraz wyłączyć bądź schować przedmioty, które mogą cię rozpraszać.

3. Przerwy

- Przerwy są bardzo ważne na Wielki apetyt, ponieważ ślady pamięciowe w mózgu potrzebują czasu, aby się ukształtować i stworzyć stałe połączenia, dlatego też zawsze po intensywnej nauce należy się porządnie wyspać i przyswoić na spokojnie nową wiedzę.

- Oprócz snu warto uwzględnić przerwę pomiędzy nauką w ciągu dnia. Zaleca się ją robić co 25-30 minut. Powinna ona trwać 5-7 minut.

przerwa w nauce

4. Kolorowe notatki

- Robienie przejrzystych, kolorowych notatek niezwykle pomaga skupić się na nauce.

- Udowodnione jest, że podkreślanie i zakreślanie tekstu kolorami polepsza jego zapamiętywanie.

- Aby wzmocnić informację za pomocą koloru zaleca się korzystanie z neonowych, jaskrawych barw, zamiast delikatnych i pastelowych.


centrum sprzętu

Godziny Otwarcia:

Nasza placówka jest otwarta od poniedziałku do soboty, aby jak najlepiej dostosować się do potrzeb uczniów i ich rodziców.


Poniedziałek - Piątek: 14:00 - 20:00

Sobota: 10:00 - 16:00

Niedziela: Nieczynne

Dni i Godziny Zajęć

Korepetycje odbywają się w dogodnych godzinach popołudniowych i wieczornych w dni powszednie oraz w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych w soboty.


Poniedziałek - Sobota:

Pierwsza sesja: 14:00 - 16:00

Druga sesja: 16:30 - 18:30

Trzecia sesja: 18:30 - 20:00